Καλώς ήρθατε στη νέα ιστοσελίδα του σχολείου μας

17ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Το 2021 είναι η χρονιά που γιορτάζουμε μια εμβληματική επέτειο. Αυτή της συμπλήρωσης 200 χρόνων από την έναρξη της Επανάστασης του 1821. Της επανάστασης ενός λαού που ξεσηκώθηκε απέναντι σε μια αυτοκρατορία διεκδικώντας ελευθερία και δικαιώματα, και τελικά κατάφερε ξεπερνώντας τις δυσκολίες να πετύχει και να δημιουργήσει το πρώτο σύγχρονο ελληνικό κράτος.

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2021 μία ομάδα μαθητών της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Γουρνά Ελένη ΠΕ02 υλοποίησαν ένα πολιτιστικό πρόγραμμα αφιερωμένο στην επέτειο αυτή.

Ο εγκλεισμός και η απομόνωση που επέβαλε η πανδημία covid-19 σε όλους μας, δεν τους εμπόδισαν να συνεργαστούν, έστω και μέσω τηλε-συναντήσεων, και να δημιουργήσουν το ψηφιακό περιοδικό με τίτλο: "1821-2021 Αγγίζοντας τα ίχνη μιας επανάστασης" το οποίο μπορείτε να διαβάσετε κάνοντας κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο:

Ψηφιακό περιοδικό: "1821-2021 Αγγίζοντας τα ίχνη μιας επανάστασης"

Screenshot 2022 06 13 184605

ΧΗΡΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

Η υπεύθυνη καθηγήτρια:

ΓΟΥΡΝΑ ΕΛΕΝΗ

Το σχολείο μας με το περιοδικό αυτό συμμετέχει στον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό Εφημερίδας. Συγχαρητήρια και καλή επιτυχία!!!

Copyright © 2024 17ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΘΗΝΩΝ Rights Reserved.